CEO’NUZUN BLOG YAZMASI İÇİN 5 NEDEN

“Yayınlayın ya da yok olun”, akademi dünyasında sıklıkla kullanılan veciz sözlerden biridir.

Bordrolu pozisyona geçmesi düşünülen öğretim görevlisi adaylarının düzenli olarak konularıyla ilgili bilimsel çalışmalar yayınlayarak dehalarını vitrine çıkarmaları gerekmektedir.

Bir CEO’nun da aynı tavsiyeye uyması gerektiğini savunuyorum ancak burada ortaya çıkacak şey doktora tezi seviyesinde bir iletişim olmamalı. Aksine CEO’lar işlerini ve kişisel ilgi alanlarını geliştirecek çok etkili blog içerikleri hazırlamalı.

Kurumların bir CEO blogu oluşturmaları için beş neden şöyle:

  1. Kurumunuza bir yüz kazandırırsınız: Bir CEO, özellikle start-up ve küçük şirketler için, kurumun elindeki en iyi insan varlığıdır. Ancak çoğu şirket en büyük varlıklarını bir pazarlama perdesinin arkasına gizler. Web sitesinde yer alan ve genellikle iletişim bilgisini de içermeyen kısa bir biyografiden ibaret CEO’lar çoğunlukla erişilemez görünür. Hedefiniz müşteri ile birebir iletişim halinde ve müşteri odaklı bir kurum olmaksa, bir CEO blogu şirketiniz için kamuya yönelik bir yüz yaratabilir. Şirketinizin kişiliğini vitrine çıkarmak, değerlerinizi tanımlama konusunda uzun mesafe almanızı sağlayabilir.
  2. Blog yazmak, vizyonunuzu birbirinden farklı hedef kitlelere açıklama imkanı sunar: Bir CEO bloğu, net mesajlar iletecek serbest bir kanal sunarak, hem içeride hem de dışarıdaki hedef kitlelerle iletişim kurma olanağı sağlar. Her CEO’nun çeşitli hedef kitleleri vardır. Duruma ve mevcut iş hedeflerine bağlı olarak bazıları diğerlerine göre daha eleştirel olabilir. Bir blog şirketin son planlarını çalışanlara açıklamak ya da potansiyel ortak veya yatırımcılara başarıları göstermek için kullanılabilir. Açık ve engelsiz bir iletişim kanalı güçlü bir araçtır.
  3. CEO’yu alanında görünür bir uzman haline getirir: Tüm CEO’ların şirketlerine ilişkin bir vizyonu vardır ancak her zaman bu vizyonu açık bir şekilde ifade edecek platformları yoktur. Çoğu durumda CEO’lar şirketlerini rakiplerinden farklılaştırmak ve kendilerinin işe yaklaşımının sektörde öncü olduğunu anlatmak ister.

Üst yöneticilerini ve yönetim takımlarını sektörde uzman isimler olarak konumlandırmak isteyen kurumlar bir araç olarak CEO blogunu kullanmıyorsa bir fırsatı kaçırıyor demektir. İyi yazıldığında geniş bir kesimi cezbeden bir CEO bloğu, sektörel yayınlarda ya da tüketici kanallarında yayınlanmak için seçilebilir. Bu hemen ilk başta olmayabilir ama aralıksız yazma ve mesaj vermeye dayalı bir performans sergilenmesi, fikir önderliği yapan yayınlara içerik katkısında bulunma davetleri gelmesine yardımcı olabilir. Sektörel yayınlarda müşterilerimizin yüzlerce makalesinin yayınlanmasının yanı sıra Forbes.com ve The Huffington Post gibi yayınlara düzenli katkı verme fırsatları oluşturduk. Bu yayınlar son derece seçicidir ve içeriğinizin değerli olması gerekir ancak CEO’lar genellikle bu tür yayınların aradığı içgörüyü sunmaktadır.

  1. Blog yazmak güvenilir bir iletişim kanalı oluşturur: Her CEO kilit önemdeki hedef kitleleriyle düzenli olarak iletişim kurması gerektiğine inanır ancak çoğu bunu hayata geçirmeyi beceremez. Bir CEO blogu hedef kitlenin hem saygı duyacağı hem de hoşlanacağı mükemmel bir iletişim kanalı oluşturabilir. Güvenilir bir kanal oluşturmak, gelecekte şirketin daha düşük gelir ya da bir kriz döneminde daha kötü bir duruma ilişkin sevimsiz haberleri açıklaması gerektiğinde de işe yarayabilir. Böyle durumlarda önemli hedef kitlelerin haberi ilk olarak CEO’dan duyması en iyisidir ve bu sadece kötü haberler için geçerli değildir. Bu genel kanının aksi bir durum gibi görünebilir ancak güvenilir iletişim için düzenli bir kanal, genel olarak iyi haberlere yönelik olsa da, kriz zamanlarında da yardımcı olabilir.
  2. Blog, CEO’nun kişisel markasını da konumlandırır: Burada biraz gerçekçi olalım. Her CEO bir blogun, iş hedeflerini geliştirmesi gerektiğini söyleyecektir ancak bunun CEO’nun kişisel markasını geliştirme gibi yan bir faydası da mevcuttur. Pek çok CEO kendisini farklılaştıracak ve süper star haline getirecek sıçrayışı yapacak yolların arayışı içindedir. Bir CEO blogu, bir yöneticiyi daha iyi bir görevlendirme ya da zorlu işe taşıyacak bir sonraki aşamaya atlatmaya yardımcı olabilir.

Elbette blog CEO’ları işlerinde çarpıcı şekilde daha iyi hale getirmez ancak bir yöneticiyi lider ya da gelecek vadeden biri olarak vitrine çıkarabilir. Kendi kişisel markasını geliştirmeyen her CEO dijital pazarlama çağının tuzaklarını kaçırıyor demektir. Ya hedef kitlenizin sizin yıldız olduğunuzu bilmesini istersiniz ya da istemezsiniz. Benim tahminim ilki.

Bu işe başlamak isteyen CEO’lara tavsiyem kapsamlı bir strateji, program ve kabaca bir editoryal takvim oluşturmalarıdır. Bir CEO blogu en çok kurumsal websitesinin bir parçası olduğunda etkilidir ancak pek çok yan kanal da halihazırda içerik sunmaya devam ediyor.

Göz korkutucu bir görev gibi görünebilir ama CEO blogu oluşturma ve sürdürme zorluğu planlama ve bir miktar editoryal içgörü ile aşılabilir.

John David

PAYLAŞ: