MEDYANIN YENİ SÜPER GÜCÜ: İNTERNET HABERCİLİĞİ

Ülke gündeminin gazete manşetleriyle belirlendiği günler gerilerde kaldı. Artık gündemin ve haberin kaptan köşkünde internet habercileri oturuyor… Peki haberin yeni patronları medyadaki bu dönüşümü nasıl değerlendiriyor? İnternet haberciliği “ŞOK ŞOK ŞOK” “Flaş Flaş Flaş” çıkmazından nasıl kurtulacak?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) açıkladığı rakamlara göre 2008 yılında 6 milyon civarında olan genişbant internet abonesi, 2016 yılı birinci çeyrek sonu itibarıyla 51,7 milyonu aştı. 2016 yılı birinci çeyreğinde toplam internet aboneliğinde bir önceki üç aylık döneme göre yaklaşık yüzde 6,5 artış gerçekleşti, mobil ve fiber internet abonelerinin artmasıyla internet abone sayısındaki genel artış devam ediyor. Toplam internet abone sayısının yıllık artış oranı yüzde 20,6. İnternet kullanıcı sayısının her geçen gün artması ve sosyal medya üzerinden dönen bilgi akışı geleneksel medya kanallarının iş yapış şekillerinin de değişmesine daha doğrusu evrilmesine sebep oluyor. Bu değişime ayak uyduramayan medya organları güç kaybederken varlıkları da sorgulanmaya başladı.

Web okur sayısı, günlük bayi satışının 10 katı

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 2013’te yayınladığı “Bir Bakışta Türk Medyası” raporuna göre Türkiye’nin en çok bilinen ulusal gazetelerinin web üzerinden ulaştığı okur sayısı günlük bayi satışının 10 katına ulaştı. TÜİK’in 2012 Nisan verilerine göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 72,5’i internet üzerinden gazete ve dergi okuyor. Avrupa çapında en çok okuyucuya sahip ilk beş internet haber sitesinin arasında Türkiye’den Hürriyet.com.tr ve Milliyet.com.tr de yer alıyor. Yine TÜİK’in 2012 yılı Nisan ayında gerçekleştirdiği “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”na göre yüzde 60’ın üzerinde oranla, kişiler en çok “Çevrimiçi haber, gazete ya da dergi okuma, haber indirme” için internet kullanıyor.

Doğru sorular, gerçekçi ve inovatif cevaplar…

Tüm bunların yanında internet medyasının gündem yaratma gücü de eklenince ulusal yayın yapan günlük yayınların web sitelerinin ya da bağımsız haber portallarının medya sektöründeki önemi günbegün artıyor. Hürriyet Dijital İçerik Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Ercüment İşleyen, bilgi toplumunun sokaktaki her bireye, haberlere istediği anda ve istediği yerden eşzamanlı olarak yani en kısa zamanda ulaşma gücünün verdiğini belirterek, “Bir zamanlar haber merkezlerine ait olan haberle iç içe yaşama, haberleri herkesten önce öğrenme ayrıcalığının tüm topluma yayılmasından söz ediyoruz. Buna karşılık verebilen tek medya aracı internet. Yani yeni bir dünya…” diyor. ”İnternet medyasında başarı bu dünyanın geçmişten farklı alışkanlıkları olan bireylerinin değişen ihtiyaçlarına karşılık verebilen yeni bir medyayı yani interneti tam olarak kavrayabilmekten geçiyor” diyen İşleyen, doğru sorular, gerçekçi ve inovatif yanıtların başarıya götüreceğini belirtiyor.

“Okurun iktidarını saygıyla karşılıyoruz”

Hurriyet.com.tr’nin bugün en çok ziyaret edilen haber sitelerinden biri olmasını Hürriyet markasının internet dünyasında kendisine bir evren yaratma yolunda attığı adımlara ve okurla hayatın her alanında buluşma çabasına bağlayan İşleyen, “Sadece bir haber sitesi olmanın ötesine geçip bir içerik denizine dönüşme yolunda güçlü ve önemli atılımlar yapıyoruz” diyor. İşleyen, “Okura ‘bizi izleyin’ demiyoruz çünkü bu artık çok gerilerde kaldı. Çok demode ve okur için bir o kadar da itici. Onun yerine koyduğumuz başka bir şey var artık: ‘Sizi fark ediyoruz, biz sizi izliyoruz, takip ediyoruz’ diyoruz onlara “ diyor ve ekliyor: “Hurriyet.com.tr’de sokağı izliyoruz, kalabalıkları, küçüklü büyüklü tüm toplulukları, ilgi alanlarını ama hepsinden önemlisi tek tek bireyleri… Bireyin yani okurun bu ilişkideki iktidarına saygıyla yaklaşıyoruz. Ona tepeden bakan bir üslupla neleri okuması gerektiğini dikte etmeye çalışmıyoruz. Okuru kandırmıyoruz, heyecanlandırmak için abartmıyoruz, kışkırtmak için saptırmıyoruz. Hayat neyse biz onu yansıtıyoruz. Hurriyet.com.tr’nin ayırt edici bir başka özelliğinin de özel haberleri olması için çaba gösteriyoruz. Ajans haberciliğinden sıyrılmak için Hurriyet.com.tr’de özel haber birimi oluşturduk. Stratejimizi, Hurriyet.com.tr okuru olmanın bir ayrıcalık haline dönüşmesi üzerine kurguladık ve bu yolda çok başarılı haberlere imza attık.”

Okur tercihini ortaya koydu

Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni Gülin Çeliker ise internet habercileri için en keyifli fakat en zor dönemin başladığını söylüyor ve ekliyor, “Okur tercihini ortaya koydu. Diyor ki: Ben haber için değil bir sonraki günün gazetesini, televizyonun bir sonraki bültenini bile beklemem. Haberi anında mobil cihazımdan okurum, görüntüsünü izlerim, yorumumu yazarım, arkadaşlarımla tartışırım. Hatta bazen senden önce sosyal medyada kendi gündemimi yaratırım, rakibin olurum…”

Son yıllarda aktif okuyucu sayısı hızla artan Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Serra Timur, Haberler.com’un pratikte dikkat ettiği dört önemli kurala değiniyor. Bu kuralları, “Okuru tanımak”, “Haberi sunuş tarzı”, “Doyurucu haber sunmak” ve “Hız” olarak sıralayan Timur şöyle devam ediyor sözlerine: “İlk olarak okurla aranızda gizli bir bağ kurmanız gerekli. Yaş aralığı ne, hangi haberleri okuyor, neye ilgi duyuyor? Siyasi haber okuruyla spor haberi okuru tamamen farklı iki grup. Bunları iyi analiz etmek lazım. İkincisi, bir haber çok önemsiz olduğu halde sırf okurun ilgisini çekmek için ‘flaş…!! ŞOK ŞOK ŞOK !’ gibi şişirme ifadelerle okuru içine çekip kandırırsanız bir daha gerçekten ‘ŞOK’ olan haberi tıklamaz. Bu sadece haberinizi değil sitenizin imajını da okur gözünde küçültür ve değersizleştirir. Üçüncü olarak, haberi olabildiğince detaylandırmak, fotoğraf, video ve saniye saniye olayın gelişmelerini sunmak çok önemli. Okura olay yerindeymiş hissini vermelisiniz. Dördüncü ve internet haberciliğinin en temel noktası ise hız. Hız, internet habercisinin sahip olması gereken en önemli meziyet. Hızlı ve pratik olurken aynı zamanda eliniz klavyedeyken beyninizle de bilgi jimnastiği yapmanız gerek.”

Nicelik uğruna nitelikten ödün vermemek gerek

Marketing Türkiye’nin Haziran sayısında yayınladığı “Dijital Varlık Reytingleri”nde, dijital varlık olarak internet sitesini haber siteleri arasında en iyi kullanan mecra seçilen Diken.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Erdal Güven İnternet haberciliğinin yazılı, görsel ve işitsel mecralardaki habercilikten nicelik olarak ayrıştığı noktaları, “Hız, kesintisizlik ve erişim alanı genişliği” olarak sıralıyor. Ancak bu gereklilerin doğrulukla, güvenilirlikle ve kaliteyle pekala ters orantılı olabileceğine vurgu yapan Güven, “Haber veren değil ‘haber’ saçan bir internet medyası var Türkiye’de. Yalan yanlış, kopyala yapıştır, her anlamda yorucu ve kalitesiz…” diyor. Diken’de tek amacının “iyi gazetecilik” yapmak olduğunu söyleyen Güven şunları ekliyor, “Biz Türkiye’de gazeteciliği hapseden ‘ticaret-siyaset-medya’ üçgeninin tamamen dışında ve uzağındayız.”

OKUR GÜNDEMİ MEDYASIYLA BİRLİKTE BELİRLİYOR

Medya için gündemi belirleme ‘lüksü’ de sona erdi, okur gündemi internet medyasıyla adeta elele belirliyor. Haberturk.com 16 yıldır yayında, okurumuzu hiç yanıltmadık. En büyük avantajımız bence bu güven. Sadık okurumuzu kaybetmemek ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek için Ciner Medya Grubu olarak ‘Digital First’ stratejisiyle, yatırımlarımıza hız verdik, internet gazeteciliğinde çıtayı çok daha yukarı taşımakta kararlıyız.

(Gülin Çelikler Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni)

VİDEO İÇERİK DAHA ÖNEMLİ BİR HALE GELECEK

Haber siteleri gündem yaratma gücünü kuşkusuz ki internetin günlük hayatın bir parçası haline gelmesinden alıyor. Bugün Hurriyet.com.tr sıradan bir günde bile 3,5-4 milyon ziyaretçiye ulaşıyor. Sosyal medya hesaplarımız, mail bültenlerimiz ve kullandığımız diğer araçlarla birlikte her gün yaklaşık 8 milyon kişiye dokunup bir şekilde iletişim kurabiliyoruz. Türkiye’de internet haberciliği yakın gelecekte dünyada olduğu gibi televizyonların en büyük rakibi haline gelecek. Televizyonlar insanların ‘eğlenme’ ihtiyacına karşılık verirken internet de ‘haber alma’ talebini karşılayacak. Burada basılı gazetelerin de haberi doğru yorumlama ve olup bitenlerin ne anlama geldiğini anlatma görevini üstlenerek belki bugün olduğundan çok daha önemli bir noktaya doğru ilerleyeceğini düşünüyorum. İnternet haberciliğinde çok yakın bir gelecekte video içerikleri daha da önemli bir hale gelecek. Yazılı metin, fotoğraf ve videonun birbirini tamamladığı internet siteleri diğerlerinden öne çıkarken televizyonların da alternatifi haline geleceğini kestirmek çok zor değil. İnternet haberciliğinin ilerleyeceği bir başka alan ise ‘özel haberler’in oranının artışı olacak. Her sitenin kendi özel haberleriyle okurun karşısına çıkıp ‘iyi gazeteciliğin’ okur tarafından ödüllendirileceği bir dönem çok uzak değil. Tabii bunun için telifle ilgili yasaların güçlendirilerek ‘kopyala yapıştır hatta yetinme başlık ve fotoğrafını bile al kullan’ döneminin de yavaş yavaş gerilerde kalacağına inanıyorum. Dijital haber dünyası reklam pastasından her geçen yıl biraz daha fazla pay alarak mali yapısını da güçlendireceği için teknik ve insan kaynağı yatırımlarını da artıracak. Bu da internet sitelerinin habercilik kalitelerini bugünkünden çok daha ileri noktalara götürecek.

(Ercüment İşleyen Hürriyet Dijital İçerik Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi)

TARİHİN İLK MÜSVEDDESİ ARTIK GAZETELER DEĞİL

“Biz bugünü yazıyoruz, gazeteler dünü… Artık tarihin ilk müsveddesi gazeteler değil, haber siteleri… Gezi döneminde ana akım medyayı tepeden tırnağa sarmalayan ‘Penguen sendromu’ sosyal medyayı, yurttaş gazeteciliğini ve nihayet haber sitelerini çok daha güvenilir, dolayısıyla izlemeye değer kıldı. Genel olarak ise Türkiye’de internet gazeteciliğinin geleceği Diken gibi sadece ve sadece iyi gazetecilik yapmayı amaçlayan haber sitelerinin niteliksel ve ekonomik açıdan ne ölçüde güçleneceğine bağlı…”

(Erdal Güven Diken.com.tr Genel Yayın Yönetmeni)

GELECEK, İNTERNET MEDYASININ VE HABERCİLİĞİNİN OLACAK

“Haber sitelerinin okur konusunda çok büyük sayısal üstünlükleri var. Türkiye’nin en çok satan gazetesinin tirajı en fazla 700 bin civarında iken Haberler.com’un günlük ziyaretçisi 2 buçuk milyon, 3 milyon bandında seyrediyor. Dünyanın her yöresine, elektrik ve internetin olduğu her yere ulaşıyoruz. Böyle bir durumda gündem yaratmak kaçınılmaz olacaktır. Ben bu kadar büyük fonksiyona sahip olan internet haberciliğinin hala hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Kat etmemiz gereken daha çok yol var. Teknoloji geliştikçe iletişim araçları da geliştirecek. Şu anda internet haber portallarıyla konvansiyonel basın arasında uçurum kadar fark var ve bu uçurum giderek açılacak. Yeni nesil çok şanslı. Ellerindeki telefonlar ve tabletler sayesinde dünya avuçlarının içinde. İhtiyaç doğrultusunda insanoğlu alışkanlıklarını şekillendiriyor. Maalesef konvansiyonel basın bir süre sonra sadece birer dergi ve kültür neşriyatı haline gelecek, belki de iki nesil sonra arşivlerde kalacak. Dolayısıyla gelecek, internet medyasının ve haberciliğinin olacaktır diyebiliriz. Gündeme yön veren internet haberciliği olacaktır.”

(Serra Timur Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni)

Kaynak: Marketing Türkiye

PAYLAŞ: