EN İYİ 14 SOSYAL MEDYA TAKİP ARACI

Sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, hedef kitlenizin, sizin hakkınızda, rakiplerinizin ve piyasanın hakkında neler söylediğini dinlemektir.

Bu konulardaki verilere sahip olarak müşterilerinizi tanıma adına bir çok analiz yapabilir, pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve sonuç olarak iyi bir sosyal iş zekasına erişebilirsiniz.

Sosyal medya konusunda daha yolun başındaysanız, aşağıda sıraladığımız 14 “Sosyal medya takip araçları” size rehberlik edecektir.

Hootsuite

Hootsuite; Twitter, Facebook, Linkedln, WordPress, Foursquare ve Google+ gibi çoklu sosyal ağları kapsayan en iyi ücretsiz sosyal medya takip araçlarından biridir. Sosyal medya yönetim fonksiyonları ile de iyi tanımlanır. Haftalık raporları ve mükemmel ekip yönetim imkanı (görevlere temsilci seçme, özel mesaj gönderme gibi), sosyal medya hesaplarını yöneten birden fazla kişi olduğunda çok yararlı olabilir.

TweetReach

TweetReach, tweetlerinizin erişimleri konusunda bilgi almak konusunda mükemmel bir izleme aracıdır. TweetReach, sosyal medya tartışmalarının fiili etkisini ve etkilerini ölçer. En etkili takipçilerinizi ve doğru hedef kitlenizi bulmada rehberlik edecek başarılı bir servistir.

Klout

Öte yandan, bazıları Twitter’e giriş yaparak etkileri ölçtüğünden, uygulamayı faydalı buluyor. Markanız hakkındaki fikirleri göz önünde bulundurmanın ve kişileri etkileyen unsurların neler olduğunu görmek için iyi bir araçtır.

Social Mention

Sosyal medya meraklıları arasında oldukça popüler olan Social Mention, yüzlerce sosyal medya sitesini izliyor. Dört kategori ile etkileri ölçtüğü ve verileri daha derinlemesine analiz için muhtemelen piyasadaki en iyi ücretsiz izleme araçlarından biridir. Güç, duyarlılık, tutku ve erişim. Ayrıca, en iyi anahtar kelimeleri, hashtag’ları ve siteleri görüntüler.

sosyal-medya-raporlamasi

Twazzup

Twazzup, sosyal medyaya yeni başlayanlar ve bir Twitter izleme aracı arayanlar için çok iyi bir uygulama. İzlemek istediğiniz kelimeyi girdiğinizde, aramanızla ilgili en etkili bağlantılar, fotoğraflar ve en iyi 10 anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.

Addictomatic

Bir markayı genel anlamda izlemeyi amaçlıyorsanız, Addictomatic, Twazzup kadar basit ve kullanışlı olabilir. Tek fark, Addictomatic’in Flickr, YouTube, Twitter, WordPress, Bing News, Delicious, Google, Ask.com gibi çeşitli platformlara odaklanmasıdır. Güncel endüstri gelişmelerini ve marka itibarını izlemek için bu uygulama çok faydalıdır.

HowSociable

HowSociable, sizin ve rakiplerinizin sosyal medya varlıklarını ölçmek için kullanışlı bir araçtır. Ücretsiz bir hesap, Tumblr ve WordPress dahil 12 sosyal siteyi izlemenize olanak tanır. Ancak Facebook, Pinterest, Twitter vb. gibi uygulamalar daha fazla ilginizi çekiyorsa, bir de profesyonel hesap gerekiyor. HowSociable’ın sosyal izleme konusundaki yaklaşımı biraz farklıdır; bazı sosyal medya platformlarına puan kırdığı için, hangi sosyal medya platformlarının sizin için en iyi ve hangisinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini görmenizi sağlar.

IceRocket

Bu araç, 20 dilde blog, Twitter ve Facebook izleme ile birlikte üzerinde oynayabileceğiniz grafik sonuçları sunar. İzlemek istediğiniz zaman dilimini seçmenizi sağlar. Veri tabanında yaklaşık 200 milyon blog bulundurdukları, aramanızla ilgili en güncel terimleri bulma imkânı sağladığı için markanızla ilgili blog çalışmalarında kullanılabilir.

TweetDeck

TweetDeck, tüm Twitter kullanıcılarının temel ihtiyaçlarını karşılar, bu da yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir. Tweet’leri planlamak, etkileşimlerinizi ve iletilerinizi izlemek, hashtag’ları izlemek ve birden çok hesabı yönetmek için harika bir araçtır. Web uygulaması, chrome app ve mac uygulaması bulunmakta. Ancak Windows uygulaması, Nisan 2016’da çalışmayı durdurdu.

Mention

Mention; 42 dilde milyonlarca kaynak izlerken, sosyal ağlar, haber siteleri, forumlar, bloglar veya herhangi bir web sayfasında yer alan tüm marka etkileşimlerini değerlendirmenize yardımcı olur. Uygulama, ekibinizin eylemlerini takip etmenizi, bildirim paylaşmanızı ve görev atamanızı sağlar. Seçtiğiniz süre boyunca kaynaklarınıza ya da dillerine göre raporlar üretebilir, etkileşimleri dışa aktarabilirsiniz. 14 günlük ücretsiz deneme sunar.

Twitonomy

Twitonomy, 19 $ / aylık premium özelliklerle ücretsiz ölçüm metotları sunmaktadır. Hesabınız hakkında sağlam izleme ve ölçümler yapmak için Twitter hesabınızla oturum açın. Rakibinizin Twitter bağlantılarını, etkinlikleri hakkında da bilgi sahibi olmak için ekleyebilirsiniz. Twitonomy, Twitter listeleriniz, takipçileriniz ve takipçileriniz, en popüler Tweet’leriniz, etkileşim istatistikleriniz ve daha pek çok şeyi gösterir. İleti dizilerini, hashtag’lar, kullanıcılar veya listelere dayalı olarak izleyebilirsiniz. Ayrıntılar, grafikler halinde ve kolayca algılanabilen istatistikler halinde gösterilir.

Followerwonk

Özellikle Twitter’a odaklanan Followerwonk, sosyal gelişme için çevrimiçi varlığınızı bulmak, analiz etmek ve optimize etmek için doğru araçtır. Araç, Twitter profilleri aramanıza, hayranlarınızla bağlantı kurmanıza, onları yer, otorite, takipçi sayısı ve daha fazlasına göre ayırmanıza izin vererek sosyal yardım kampanyalarını planlamak için idealdir. Uygulama ile ilgili ilginç olan ise; Followerwonk ile sosyal grafiklerinizi rakiplerinizle, arkadaşlarınızla veya sektör liderleriyle kıyaslayabilirsiniz.

SumAll

Küçük işletmelere yönelik olarak, SumAll, sosyal kanallarınız arasındaki ilişkiyi anlamanıza yardımcı olacak bir sosyal medya izleme aracıdır.

Simply Measured

Simply Measured, sahip olduğunuz, ücretli ve hakkedilmiş etkinlikleri analiz etmeyi kolaylaştırır. Ana paket ücretlidir, ancak yine de Instagram, Twitter, Facebook, Asma ve Google+ için ücretsiz bireysel raporlar oluşturmak için kullanılabilir. Facebook içeriği, rakip ve fan sayfası analizi, Twitter’da anahtar müşteri hizmetleri ölçümleri, Instagram katılım, içerik ve eğilim analizi gibi diğer bilgiler de sağlar.

 

PAYLAŞ: